Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Certyfikat SSL i przekierowanie 301

Certyfikat SSL i przekierowanie 301

Data aktualizacji 21 stycznia, 2021

Certyfikat SSL

SSL (Secure Socket Layer ) to narzędzie potwierdzające wiarygodność domeny. Szyfruje dane przesyłane na serwer, zapewniając ochronę przed ich przechwyceniem przez osoby nieuprawnione.

Za pomocą SSL mogą być szyfrowane połączenia do poczty, serwera FTP, strony www itp.

W obecnych czasach certyfikat SSL to już standard i każda strona nieposiadająca takiego szyfrowania zostanie oznaczona przez Chrome lub inne przeglądarki jako niebezpieczna lub niezabezpieczona. Z pewnością nie wpłynie to pozytywnie na zaufanie odwiedzających nas użytkowników, tym bardziej, jeżeli mamy tam jakiekolwiek formularze, w których wprowadzają oni dane.

Strona posiadająca szyfrowanie wygląda profesjonalnie i daje poczucie bezpieczeństwa.

Jeśli te argumenty jeszcze do Ciebie nie przemawiają, to weź pod uwagę, że strony posiadające certyfikaty SSL są „lepiej” traktowane przez Google, co przekłada się na wyższe wyniki w pozycjach wyszukiwania. Należy potraktować to jako niezbędny element w pozycjonowaniu naszej strony.

Ceny certyfikatów nie są wygórowane. W Hitme możemy zakupić certyfikat już od 29zł rocznie.

Darmowy certyfikat Let’s Encrypt

Jeśli nie zdecydujemy się na płatną wersję certyfikatu możemy skorzystać z darmowej wersji od Let’s Encrypt. Ta opcja sprawdzi się doskonale do mniejszych projektów i startujących stron, jednak w porównaniu do płatnych certyfikatów posiada pewne ograniczenia.

Minusem tego rozwiązania jest konieczność odnawiania takiego certyfikatu co kwartał. Jeśli chcemy ułatwić sobie sprawę, warto poszukać hostingu, który posiada panel do generowania certyfikatów z opcją automatycznego ich odnawiania.

Taką opcję oferuje np. HitMe

Przekierowanie 301

Po instalacji certyfikatu pamiętaj o zrobieniu odpowiedniego przekierowania 301. Jest potrzebne do tego, aby odwiedzający był automatycznie przekierowany na adres strony z przedrostkiem https, czyli wersję zabezpieczoną.

Przekierowanie najlepiej utworzyć edytując bezpośrednio plik .htaccess i dodając tam poniższą regułę:

 RewriteEngine On
 RewriteCond %{HTTPS} !=on
 RewriteRule ^ https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301] 

Przed edycją pliku najlepiej wykonać jego kopię zapasową, gdyż jest to plik konfiguracyjny, który ma bezpośredni wpływ na działanie serwera. Jeśli nie czujecie się zbyt pewnie, edytując takie dane, lepiej zlecić to administracji.

Sprawdź także:
Porady dotyczące domeny i serwera
Książka „Umysł Miliardera” – 20 Zasad Bogactwa i Sukcesu Najbogatszych Ludzi Świata

Grafika: Image by skylarvision from Pixabay

Podobał Ci się wpis?

Zostaw swoją ocenę!

Ocena 4 / 5. Ilość głosów: 6

Bądź pierwszym, który oceni wpis!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments