Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Wybór domeny i serwera

Wybór domeny i serwera

Data aktualizacji 21 stycznia, 2021

Domena

Wybór domeny i serwera to kolejny etap po rozeznaniu się w terenie 🙂 (tutaj)

Jeśli już wiemy jakim tematem chcemy się zajmować przyszedł czas na wybór domeny. Biorąc pod uwagę obecną dostępność wolnych nazw nie będzie to łatwe zadanie.

Powinniśmy kierować się wyszukaniem prostej, chwytliwej nazwy. W przypadku domeny – mniej, znaczy więcej. Nikt nie będzie zadowolony z konieczności wklepywania długich, kilkuwyrazowych adresów. Długi adres nie będzie też dobrze wyglądał w wynikach wyszukiwania. Jeśli planujemy pracować na rynku polskim, najlepiej zakupić domeny .pl lub com.pl. Jeśli w przyszłości planujemy działać na większą skalę lepsze mogą okazać się domeny z rozszerzeniami .com lub .org.

Podkreślić trzeba też, że każdą domenę przy właściwym pozycjonowaniu można wypromować i jeśli mamy możliwość zarejestrowania ciekawej nazwy, która dodatkowo odpowiada naszej niszy to wybór domeny (.pl, .com.pl, .com, .org) powinien być kwestią drugorzędną.

Gdzie rejestrować domenę?

Warto zrobić rozeznanie, czy u danego rejestratora nie ma akurat promocji na rejestrację domeny. Często można ją mieć dosłownie za kilka złotych na pierwszy rok. Pamiętajmy też, że domeny można transferować pomiędzy różnymi firmami i w momencie, kiedy jeden operator podnosi ceny, możemy się przenieść gdzie indziej.

Warto zapoznać się z regulaminem dotyczącym przedłużania domeny na kolejne lata. Może okazać się, że po promocji za przysłowiową złotówkę, w kolejnych latach będziemy płacić 2-3x więcej niż u konkurencji!

Ze swojej strony mogę polecić francuskie OVH i polskie Hitme. W żadnej z tych firm nie miałem nigdy problemów z obsługą domen, a ceny są zazwyczaj mocno konkurencyjne.

Wybór serwera

Nie warto wybierać od razu najmocniejszego serwera. Zacznijmy od minimalnej konfiguracji, która w zupełności wystarczy na start i nasze pierwsze kroki. W razie szybkiego wzrostu oglądalności (czego Wam życzę!) w każdym hostingu bez problemu „wskoczymy” na wyższy pakiet. Zazwyczaj nie wiąże się to nawet z przerwą w działaniu naszej strony. Dodatkowe pieniądze, które mielibyśmy przeznaczyć na serwer lepiej zainwestować w reklamę lub dobrą kawę 😉

Osobiście testowałem serwery w Hitme i oprócz dobrej wydajności i konkurencyjnej ceny dostajemy także pełne wsparcie administracyjne i pomoc w konfiguracji. Jeśli mamy już stronę w innej firmie hostingowej, pomogą nam bezpłatnie w jej przeniesieniu!

Dla osób, które nie miały wcześniej styczności z konfiguracją serwerów polecam zacząć od hostingu www, gdzie w pakiecie dostajemy szybki serwer i automatyczny instalator skryptów, który w prosty sposób przeprowadzi nas przez instalację WordPressa, Joomla lub jednej z wielu dostępnych aplikacji do zarządzania treścią.

Na start polecam hosting dedykowany pod WordPress. W niewielkiej cenie dostajemy szybki i bezpieczny serwer, zoptymalizowany specjalnie pod platformę WordPress. Dyski SSD, wiele wersji PHP, kilkudniowy backup, pamięć podręczna LSCache, pełna administracja, to tylko kilka, z wielu argumentów!

Sprawdź także:
Zarabianie na stronie internetowej. Jak zacząć?
Książka “Umysł Miliardera” – 20 Zasad Bogactwa i Sukcesu Najbogatszych Ludzi Świata

Materiały graficzne: link

Podobał Ci się wpis?

Zostaw swoją ocenę!

Ocena 4 / 5. Ilość głosów: 2

Bądź pierwszym, który oceni wpis!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments